Podłogi przeznaczone pod ogrzewanie podłogowe - Salon Dąbex z Poznania radzi

Budując dom czy remontując mieszkanie, przychodzi moment na podjęcie decyzji, co do sposobu dostarczania i utrzymywania ciepła we wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe to element w mieszkaniu, o którym marzy wiele rodzin. Ciepła posadzka daje komfort podczas całego dnia – od rana, gdy wstajemy z łóżka na ciepłą podłogę, przez cały dzień, kiedy stąpamy po posadzce, a on otula stopy przyjemnym ciepłem, aż po wieczór, kiedy w chłodne dni ciepła podłoga staje się niezastąpiona.

Na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o zastosowaniu podłogowego systemu grzewczego, warto zastanowić się nad tym, jaką funkcję będzie on spełniał. Czy ma on służyć jako główny system dostarczający energię cieplną do mieszkania, co niesie za sobą potrzebę zastosowania większej mocy, czy  ma on być tylko przyjemnym dodatkiem w domu, który posiada inny system ociepleniowy w postaci np. pompy cieplnej czy ogrzewania centralnego. 

Drugim, niezwykle ważnym, aspektem jest wybór podłogi, która będzie materiałem o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i dużej bezwładności cieplnej, gdyż tylko tego typu podłogi umożliwią całkowite wykorzystanie funkcjonalności ogrzewania podłogowego. Do najlepszych materiałów, które nadają się do stworzenia funkcjonalnej podłogi pod ogrzewanie podłogowe są kamień i ceramika. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością łatwość ulokowania kabli, przewodów oraz mat grzewczych w warstwie kleju mocującego daną posadzkę. Taka opcja skraca czas dotarcia ciepła do pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest podłoga pod ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem wykładziny PCW lub innych tworzyw sztucznych, które dzięki temu, że są cieńsze niż drewno czy panele laminowane, znacznie wydajniej przekazują ciepło do pomieszczeń. Dodatkowym atutem jest ich pełna elastyczność, która sprawia, że dobrze znoszą one rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmiennej temperatury. Warto jednak uprzednio zapoznać się z zaleceniami producenta i możliwością zastosowania ich w takiej opcji.

Jakich materiałów unikać?

Z pewnością, decydując się na stworzenie podłogi przeznaczonej pod ogrzewanie podłogowe nie powinieneś wybierać materiałów takich jak:

  • drewno, które nie dość, że jest słabym przewodnikiem ciepła, to jeszcze dodatkowo wymaga ograniczenia maksymalnej mocy cieplnej do 60–80 W/m2. Decydując się jednak na ten materiał musisz zwrócić uwagę na kurczliwość drewna oraz jego grubość, która nie powinna przekraczać 1,5 cm;
  • panele, które podobnie jak drewno nie przepuszczają zbyt dobrze ciepła. Niemniej, wybierając taką opcję warto zwrócić uwagę na to, aby były one montowane w postaci pojedynczych klepek o grubości nie większej niż 8-10 mm. Podłoga panelowa przeznaczona pod ogrzewanie podłogowe powinna posiadać odpowiednie oznaczenie producenta umożliwiające wykorzystanie jej w tego typu systemie grzewczym;
  • dywan czy wykładzina, gdyż mogą one zablokować odprowadzanie ciepła, tym samym doprowadzając do uszkodzenia systemu grzewczego.

Profesjonalny montaż podłóg pod ogrzewanie podłogowe zarówno w Poznaniu jak i okolicach odbywa się po uprzednim sprawdzeniu warunków pomieszczenia. W zależności od typu nieruchomości - kamienica, dom jednorodzinny, mieszkanie w nowym i starym budownictwie, które charakteryzują się odmienną izolacją wewnętrzną - dobierane są rozwiązania i opcje, które zapewnią najlepszą jakość grzewczą. Na podstawie zebranych danych dostosowuje się materiał podłogi oraz jego grubość, wykorzystując w pełni potencjał przewodnictwa grzewczego, który przekłada się na wydajność grzewczą i otrzymaną w efekcie energię cieplną w całym pomieszczeniu.