Deska warstwowa

Deska warstwowa

Deski warstwowe, to inaczej panele drewniane. Deski mogą się składać z dwóch lub nawet trzech warstw. Dzięki takiemu ułożeniu, podłoga będzie trwalsza w użytkowaniu, a my nie musimy się martwić o znaczące uszkodzenia. Grubość desek dwuwarstwowych wynosi od 10 do 14 mm, a warstwa wierzchnia liczy od 5 do 6 mm. Trójwarstwowe, często nazywane panelami są grubsze. Ten parametr wynosi od 10 do 22 mm, przy czym grubość warstwy po której się chodzi wynosi od 3 do 4 mm i jest chudsza od tej występującej w deskach dwuwarstwowych.

Materiał z którego składają się deski warstwowe

Deski dwuwarstwowe wykonane są z drzewa liściastego np. dębu, lub buku. Z tych materiałów tworzy się warstwę spodnią. Na warstwę wierzchnią używa się drewna różnorodnego.Warto przy wyborze desek dwuwarstwowych zwrócić uwagę na jakość, oznaczoną klasą produktu, informującą o barwie oraz ilości słoi występujących w materiale. W przypadku desek trójwarstwowych warstwy spodnie są wytworzone z drzewa iglastego. Na rynku znaleźć można wykonane również z materiałów drewnopodobnych.

Deski warstwowe dzielą się ze względu na ilość potrzebnych warstw drewna do ich wykonania, w związku z tym, różnią się miedzy sobą również grubością

Deska warstwowa – jak ułożyć?

Najczęściej spotykaną metodą układania desek, jest metoda klejona. Zazwyczaj wykorzystuje się ją przy montażu desek dwuwarstwowych, jednak nie dyskwalifikuje ten sposób układania desek trójwarstwowych. Na podłożu betonowym za pomocą kleju układa się deski. Nie używa się żadnych podkładów, a użyta substancja klejąca tłumi dźwięki, ponieważ pod deskami nie ma niewypełnionej powierzchni. Następną metodą układania desek jest metoda „pływająca”, która polega na położeniu desek bez użycia kleju. Dzięki tej metodzie, praca przy montażu jest czysta i szybka, ponieważ nie wymaga substancji, czy materiałów brudzących. Ostatnią metodą ułożenia desek jest metoda przybijana.Warto wiedzieć, że deski, które są używane do tej metody powinny być co najmniej na 22mm grube. Ta metoda najczęściej jest wykorzystywana na halach sportowych, rzadko kiedy występuje w domach mieszkalnych, z uwagi na fakt wysokiego poziomu skomplikowania.

Najważniejsze właściwości desek:

  • odporne na zmianę warunków w otoczeniu
  • wykonanie w całości z drewna naturalnego
  • szybkość montażu
  • fabryczne wykonanie.

Deski warstwowe, to inaczej panele drewniane

Deska lita i warstwowa – czym się różnią?

Jak opisane zostało wyżej, deska warstwowa składa się z paru warstw, a w przeciwieństwie do nich lita, jest jednym kawałkiem szlachetnego drewna takiego jak dąb czy jesion. Wybór ten ma znaczenie dla zapewnienia estetyki, oraz użytkowych. Warstwy po których się nie chodzi, wykonane są z tańszego rodzaju drewna.

Podsumowanie

Deski warstwowe dzielą się ze względu na ilość potrzebnych warstw drewna do ich wykonania, w związku z tym, różnią się miedzy sobą również grubością. Na rynku występuje bogata oferta producentów pod kątem każdego możliwego wyboru pod względem jakości wykonania, kolorystyki, użytego drewna do produkcji, oraz barwy, czy nawet ilości słoi występujących w drewnie. Deski drewniane to uniwersalny materiał na podłogę do domów, czy hal sportowych. Ich właściwościami przede wszystkich jest odporność na zmianę warunków w otoczeniu, szybki montaż na przynajmniej trzy możliwe sposoby. Ponadto są w całości wykonane z drewna i pięknie wyglądają. Warto wiedzieć, że gdy występuje ogrzewanie podłogowe, najlepiej użyć do montażu desek kleju odpornego na wysokie działanie temperatur. Jeśli użyje się niepoprawnej substancji do klejenia, elementy drewniane mogą się rozwarstwiać, co spowoduje potrzebę wymiany podłogi ze względu na walory funkcjonalne oraz estetyczne.Gdy istnieje ryzyko wilgoci w pomieszczeniu, należy zwrócić uwagę, na parametry higroskopijności oraz skurczu drewna.

Related Posts