Deska warstwowa – czym jest, jakie ma właściwości i gdzie się sprawdzi?

Deska warstwowa

Deski warstwowe wykorzystuje się do tworzenia podłóg. Mogą być dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Ich popularność z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Wynika to przede wszystkim z tego, że ułożona z nich podłoga warstwowa jest zarówno trwała, jak i estetyczna. Wynika to ze szczególnych właściwości tego typu desek. Warto zatem widzieć, czym deski warstwowe się charakteryzują, czym różnią się od desek litych oraz jakie mają zastosowanie.

Co trzeba wiedzieć o deskach warstwowych?

Deski warstwowe wykorzystuje się do tworzenia podłógJak sama nazwa wskazuje, deska warstwowa charakteryzuje się swoją warstwową strukturą. Dzięki temu podłoga ułożona z takich desek jest bardzo stabilna i się nie odkształca. Innymi słowy, podłoga ułożona z desek warstwowych jest bardzo solidna i trwała. Deski warstwowe w całości składają się z drewna. Jest to zatem materiał całkowicie naturalny. Same deski warstwowe, o czym już wspomniano, podzielić można na dwa rodzaje. Mowa tu o deskach dwuwarstwowych oraz deskach trójwarstwowych. Podłogi z desek warstwowych układane mogą być na jeden z trzech sposobów. Po pierwsze, podłoga może być klejona. Jest to metoda najczęściej stosowana w przypadku desek dwuwarstwowych. Deski ułożone na kleju zapewniają dużą wytrzymałość podłogi. Dużą zaletą tej metody jest to, że klej tłumi rozchodzenie się dźwięków. Po drugie, podłoga może być układana metodą „pływającą”. W tym przypadku deski są jedynie układane bez żadnego ich mocowania do podłoża. Ważne jest tu jednak, aby deski miały właściwie wyprofilowane krawędzie. I po trzecie, podłoga może być przybijana. W tym przypadku mowa jest o przybijaniu desek do lagerów. Jest to dość skomplikowany sposób montażu, dlatego nie jest stosowany zbyt często.

Jakie właściwości ma deska warstwowa?

Duża popularność desek warstwowych wynika z ich niezwykłych właściwości. Przede wszystkim są one odporne na zmiany warunków w otoczeniu. Innymi słowy, deski odporne są na wahania temperatury oraz na wilgoć. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są one w całości wykonane z naturalnego drewna. Dzięki temu są trwałe i prezentują się niezwykle estetycznie. Wśród różnych właściwości desek warstwowych wskazać trzeba również na szybkość ich montażu. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu. Dodatkowo wspomnieć trzeba jeszcze o tym, że deski warstwowe są najczęściej dodatkowo zabezpieczane. Najczęściej stosuje się do tego celu promienie UV, które utwardzają deski bądź oleje naturalne.

Czym różni się deska warstwowa od deski litej?

Wiele osób często zastanawia się nad tym, czym tak dokładnie różnią się deski warstwowe od desek litych

Wiele osób często zastanawia się nad tym, czym tak dokładnie różnią się deski warstwowe od desek litych. Te pierwsze wykonane złożone są z kilku warstw. Z kolei deski lite wykonywane są z jednego kawałka drewna szlachetnego. Zarówno jedne, jak i drugie prezentują się bardzo estetycznie. Jednak deski warstwowe mają kilka dodatkowych zalet. Po pierwsze, są trwalsze. Po drugie, można je w przeciwieństwie do desek litych zastosować do montażu ogrzewania podłogowego.

Gdzie sprawdzą się deski warstwowe?

Deska warstwowa to na pewno idealne rozwiązanie w przypadku salonu i sypialni. W przypadku tych pomieszczeń wybrać można różnorodne drewno. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli pokój jest dość nasłoneczniony, to wybrać należy taki gatunek drewna, który nie ulegnie przebarwieniu. Deski warstwowe sprawdzą się także w przedpokoju. W tym przypadku postawić jednak trzeba na deski nieco bardziej zabezpieczone kilkoma warstwami lakieru. Pamiętać bowiem trzeba, że w do przedpokoju wchodzi się z zewnątrz w butach. Dlatego w tym pomieszczeniu muszą być one bardziej zabezpieczone.

Related Posts