Deska warstwowa to wprost doskonała alternatywa dla tradycyjnych parkietów. W zdecydowanej większości przypadków wykonywana jest z drewna litego. Dzięki charakterystycznej konstrukcji, produkt wyróżnia trwałość. Dowiedz się nieco więcej o deskach warstwowych!
Czym wyróżnia się deska warstwowa?
Deska warstwowa, jak sama nazwa wskazuje – składa się z kilku warstw. Na rynku dostępne są:
- deski dwuwarstwowe – ich grubość wynosi od 10 do 14 mm,
- deski trójwarstwowe – ich grubość wynosi od 10 do 22 mm.
Zdecydowanie częściej spotyka się deski trójwarstwowe. Wyróżnia je przede wszystkim wysoka odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ponadto są one łatwe w montażu. Każda deska warstwowa wyposażona jest w specjalne złącza, dzięki czemu cały proces nie jest problematyczny.
Podłogi warstwowe mogą być olejowane lub lakierowane. Ciekawym rozwiązaniem jest również pokrycie deski olejem utwardzanym promieniami UV. Możesz w ten sposób uzyskać podłogę o wysokiej trwałości i długiej żywotności!
Piękny wygląd podłogi to kolejny atut desek warstwowych, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie. Podłoga może być matowa, półmatowa lub wysoce połyskująca. Wybór w tej kwestii zależy wyłącznie od Twoich potrzeb i efektu, jaki chcesz uzyskać.
Jak układać deski warstwowe?
Deska warstwowa może być układana na kilka różnych sposobów. Wyróżnia się trzy najpopularniejsze metody:
- podłoga przybijana – polega na przybijaniu desek do legarów, jest to stosunkowo skomplikowany sposób, przez co również rzadko się go stosuje,
- podłoga klejona – deski warstwowe są wówczas klejone, to najpopularniejsza metoda, dzięki zawartości kleju pod powierzchnią podłogi, wszelkie dźwięki są tłumione,
- podłoga pływające – wówczas deski są po prostu układane, muszą jednak zostać odpowiednio wyprofilowane, by metoda ta się sprawdziła, tutaj dużym atutem jest prostota i szybki proces.
Zastosowanie desek warstwowych
Zastosowanie deski warstwowej jest naprawdę szerokie. Przede wszystkim tego typu podłoga wprost doskonale sprawdza się we wnętrzach. Zaleca się jedynie, by nie była montowana w pomieszczeniach narażonych na wysokim poziom wilgotności – nie będzie więc odpowiednim rozwiązaniem dla łazienki czy kuchni, a raczej do salonu, sypialni, czy też na korytarz.
Deska warstwowa może zostać umieszczona w tzw. mokrych pomieszczeniach wyłącznie wtedy, gdy została odpowiednio zabezpieczona i przygotowana do tego typu zastosowania.
Jeśli chcesz umieścić deskę warstwową na korytarzu, zadbaj o to, by została ona zabezpieczona kilkoma warstwami lakieru i utwardzona promieniami UV. Tutaj idealnie sprawdzą się twarde gatunki drewna, jak np. jesion, grab czy dąb.
Czy deska warstwowa sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym?
Zdecydowaną większość desek warstwowych można śmiało układać na ogrzewaniu podłogowym. W tej kwestii znaczenie ma jednak kilka czynników. Istotny jest współczynnik skurczu i rozkurczu oraz czas osiągania równowagi higroskopijnej.
Ponadto pod uwagę należy wziąć warstwę spodnią. Niektóre podłogi warstwowe wykonuje się na sklejce suchotrwałej, która charakteryzuje się niską trwałością nie sprawdzi się na ogrzewaniu podłogowym.
W przypadku ogrzewania podłogowego znaczenie ma nie tylko wybór odpowiednich desek, ale także kleju. Pozwoli uniknąć rozwarstwiania się elementów. Aby mieć pewność co do prawidłowego i bezpiecznego montażu desek, skorzystaj z usług profesjonalnej i rzetelnej firmy, która specjalizuje się w montażu ogrzewania podłogowego.