Nowoczesna podłoga drewniana- ponadczasowy design i trwałość na lata

Nowoczesne podłogi

Drewno niezmiennie od lat cieszy się ogromną popularnością we wnętrzach. Dawniej był to podstawowy materiał do budowy podłóg. Zabytkowe dworki czy pałace często szczycą się wspaniałymi parkietami. Parkiet przez lata był synonimem luksusu i elegancji. W dzisiejszych czasach na rynku występują wszelkiego rodzaju nowoczesne podłogi drewniane. Można wybrać różną grubość czy układ desek, rodzaj drewna i sposób jego wykończenia. W tym artykule przybliżymy wiedzę na temat współczesnych podłóg z drewna.

Jaką podłogę drewnianą wybrać do swojego wnętrza?

Wybierając podłogę z drewna warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

Konstrukcja podłogi jest równie istotnym elementem

    • klasa i rodzaj drewna: można zdecydować się na drewno klasy natur lub rustykalne. Klasa natur to deski bez wielu widocznych sęków, natomiast deski rustykalne są bogate w sęki często otwarte, wypełnione szpachlą. Jeśli chodzi o rodzaj drewna można wybierać z całej gamy desek dostępnych na rynku: dąb, sosna, buk, jesion i wiele innych. Warto zwrócić tu uwagę na trwałość i kolorystykę  materiału.
    • rodzaj wykończenia podłogi drewnianej. Deski można zabezpieczyć woskiem olejnym lub polakierować. Pierwsze rozwiązanie zabezpiecza podłogę przed wilgocią i zapewniają naturalny wygląd. Olejowanie należy powtarzać raz w roku, ale można wykonać to samemu. Lakier daję piękne efekty wizualne, ale mogą powstawać na nim rysy. Konserwacja polega na ponownym cyklinowaniu i lakierowaniu co wymaga zatrudnienia specjalisty.
    • typ podłogi i wielkość poszczególnych elementów. Sposób układania i wymiary poszczególnych desek to kluczowy element dla wyglądu podłogi. Konkretny wybór zależy tu od wielkości pomieszczeń i gustu właściciela. Warto pamiętać, że mniejsze klepki i cieńsze deski lepiej pasują do mniejszych pomieszczeń. Szerokie deski pasują do większych przestrzeni.
      kolorystyka. Nowoczesne podłogi drewniane występują w pełnej gamie kolorystycznej charakterystycznej dla naturalnego drewna.  Można wybrać drewno ciemne, jasne. Warto dopasować odcień drewna do pozostałych elementów drewnianych we wnętrzu.

Deska warstwowa czy lita?

Konstrukcja podłogi jest równie istotnym elementem. Można zdecydować się na deskę litą lub warstwową. Obecnie odchodzi się od deski litej. Wynika to z jej ceny oraz właściwości. Deski lite muszą mieć w pomieszczeniu odpowiednie nawilżenie, aby się nie zsychały. Deski warstwowe są często lepsze iż lite drewno szczególnie w pomieszczeniach ogrzewanych. Deski warstwowe mogą być jedno- dwu- lub trzy- lamelowe. Lamele to różne układy warstwy zewnętrznej. Deski jednolamelowe wyglądają jak deska lita.

Drewno we wnętrzu sprawdzi się zawsze, a bogaty wybór sprawia, ze  każdy znajdzie coś dla siebie.

Related Posts