Deska podłogowa – jaki rodzaj drewna wybrać?

Deska podłogowa

Od lat drewniane podłogi cieszą się niezmienną popularnością. Wynika to z kilku powodów, jednak przede wszystkim wskazać można tu na ich długą żywotność. Aby jednak móc cieszyć się z zalet drewnianej podłogi, ważne jest, aby deska podłogowa wykonana została z odpowiedniego rodzaju drewna. Przy jego wyborze pod uwagę wziąć należy kilka istotnych elementów.

Podłoga z drewnianych desek – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Podłogi wykańcza się bardzo często właśnie z drewna. Zwykle do tego celu wykorzystuje się deski podłogowe. Ich wybór jest oczywiście bardzo szeroki. Różnią się wymiarami oraz swoimi właściwościami. Pozwala to na dobór takich desek podłogowych, które najlepiej spełniać będą indywidualne potrzeby i oczekiwania. Zastosowanie desek podłogowych wiąże się z konkretnymi zaletami. Przede wszystkim są one trwałe i eleganckie. Co ciekawe, z biegiem lat stają się jeszcze piękniejsze. Nie może zatem dziwić ich tak duża popularność wśród właścicieli domów.

Od lat drewniane podłogi cieszą się niezmienną popularnością

Jakie deski podłogowe wyróżnia się ze względu na ich budowę?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór desek podłogowych. To, co je różni to m.in. ich budowa. Wyróżnić można deski podłogowe jednowarstwowe oraz deski podłogowe klejone. Te pierwsze produkowane są w całości z jednego fragmentu drewna. Pozwala to na ich wielokrotne cyklinowanie. Przy wyborze jednowarstwowych desek podłogowych nie można zapomnieć o tym, aby były one odpowiednio wysezonowane. Jeśli natomiast chodzi o deski klejenie, to najczęściej są to deski trójwarstwowe. Decydują się na ich wybór, sprawdzić należy, czy każda warstwa na pewno wykonana została z drewna. Można bowiem spotkać się z deskami klejonymi wykonanymi z materiału drewnopodobnego.

Jaki rodzaj i gatunek drewna?

Deska podłogowa desce podłogowej nierówna. Produkowane są one bowiem z różnego rodzaju drewna. Jeśli chodzi o drewno iglaste, to deski podłogowe najczęściej wykonywane są z sosny oraz modrzewia. Jeśli natomiast chodzi o drewno liściaste, to deski podłogowe zwykle produkuje się z dębu, jesionu lub buku. Na rynku dostępne są oczywiście również deski podłogowe wykonane z drewna egzotycznego. W tym przypadku wymienić można głównie wenge, badi oraz iroko.

Jak dopasować deski podłogowe do miejsca ich położenia?

Deska podłogowa desce podłogowej nierówna

Deski podłogowe mogą mieć różną twardość. Ta dostosowana musi być do pomieszczenia, w którym deski mają zostać ułożone. W sypialni dobrze sprawdzi się miękkie drewno. Nie jest to pomieszczenie narażone na duże obciążenia. Inaczej jest w przypadku salonu. W tym pomieszczeniu warto zastosować deski z twardego gatunku drewna.

Related Posts