Deski podłogowe – jaki rodzaj drewna sprawdzi się najlepiej?

Deska podłogowa

Drewniane podłogi cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim ze względu na swoją długą żywotność. Jednak, aby taka podłogo spełniła swoje zadania, konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju drewna. Wybór jest tu bowiem dość szeroki, a każdy rodzaj drewna różni się innymi właściwościami.  Co ważne, pod uwagę wziąć należy również to, w jakim pomieszczeniu chce się położyć drewnianą podłogę. Zatem jaka deska podłogowa sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego podłoga z drewnianych desek?

Drewno jest materiałem często wykorzystywanym do wykończenia podłogi. Głównie do tego celu stosuje się drewniane deski podłogowe. Dostępne są w różnych rozmiarach i różnią się od siebie swoimi właściwościami. Dzięki temu deski można dopasować do konkretnych potrzeb. Poza tym drewniane deski podłogowe są trwałe i eleganckie, a wraz z upływającym czasem stają się jeszcze ładniejsze. Wszystko to wpływa na ich tak dużą popularność.

Rodzaje desek podłogowych ze względu na budowę

Jak wspomniano, deski podłogowe dostępne są w różnych wersjach. Różni je m.in. ich budowa. Deska podłogowa może być jednowarstwowa bądź klejona. Deski jednowarstwowe powstają w całości z jednego fragmentu drewna. Dzięki temu można je wielokrotnie cyklinować. Decydując się deski jednowarstwowe, pamiętać trzeba jednak o tym, aby były one właściwie wysezonowane. Deski klejone najczęściej występują jako deski trójwarstwowe. W tym przypadku koniecznie sprawdzić trzeba, czy każda warstwa wykonana została z drewna. Zdarza się bowiem wykonanie jednej lub dwóch warstw z materiału drewnopodobnego.

Rodzaj i gatunek drewna

Deski podłogowe produkowane są z różnych rodzajów i gatunków drewna. Jeśli chodzi o rodzaj drewna, to wymieć można tu przede wszystkim drewno iglaste i drewno liściaste. W przypadku drewna iglastego wymienić można sosnę oraz modrzew. Z kolei w przypadku drewna liściastego wymienić można głównie dąb, jesion oraz buk. Deska podłogowa może być także wykonana z drewna egzotycznego. To przede wszystkim badi, wenge czy iroko.

Wybór desek podłogowych a miejsce ich położenia


Wybierając deski podłogowe, pod uwagę wziąć należy ich twardość. Ta z kolei dostosowana powinna być do pomieszczenia, w którym deski mają zostać położone. W sypialni zastosować można miękkie drewno. W tym pomieszczeniu podłoga nie jest bowiem narażona na duże obciążenie. Z kolei salon to pomieszczenie narażone na dużo większe natężenie. Jest to bowiem pomieszczenie intensywniej użytkowane. Dlatego w salonie najlepiej jest zastosować deski z twardego gatunku drewna.

Related Posts