Jak wybrać drewnianą podłogę?

Deska podłogowa Producent podłóg drewnianych

Błędem jest porównywanie żywotności laminatu i, powiedzmy, parkietu: są to zupełnie różne materiały – zarówno pod względem ceny, jak i trwałości. Istnieje jednak szereg niuansów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze rodzaju podłogi drewnianej.

Panele

Ze wszystkich materiałów drewnopodobnych panele są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jest to płyta pilśniowa pokryta dekoracyjną folią imitującą różne faktury (w tym drewno). Oczywiście trudno jest przypisać to podłogom drewnianym o czym wie każdy AvanceFloors – producent podłóg drewnianych.

Deska parkietowa

Deska parkietowa to kolejny najpopularniejsza okładzina podłogowa: optymalny materiał pod względem stosunku ceny do jakości. Strukturalnie składa się z kilku warstw drewnianych desek sklejonych prostopadle do siebie. Wierzchnia warstwa to naturalna okleina drewniana pokryta lakierem, woskiem lub olejem.

Podłoga z korka

Podłoga korkowa w rzeczywistości jest to rodzaj deski parkietowej, w której wierzchnią warstwę wykonano nie z ozdobnego forniru drewnianego, ale z kory korkowej. Niezwykły wygląd, doskonałe właściwości dźwiękoszczelne i ciepłochronne zapewniają popularność materiału.

Pokrywę korkową można wykonać w postaci płytek, które należy przykleić do podłoża, oraz paneli z zamkami – montuje się je w sposób pływający, bez kleju. Łatwiej i szybciej montuje się panele, ale zostaje więcej śladów łączeń, a korek wygląda lepiej przy minimalnej liczbie łączeń. Jeśli grubość materiału wynosi co najmniej 6 mm, to z czasem powłokę można szlifować i lakierować, ale prace powinny wykonywać specjaliści.

Parkiet

Parkiet to klasyczna podłoga drewniana. Dzięki udoskonalanej na przestrzeni wieków technologii produkcji stał się jednym z najpopularniejszych materiałów. Wiele możliwości stylizacji, różne kształty i kombinacje, najszersza gama kolorystyczna. Może być wielokrotnie naprawiany. Parkiet można pokryć lakierem, woskiem lub olejem. Jeśli podłoga nie była przez długi czas powlekana powłokami ochronnymi i była aktywnie eksploatowana, to nawet z czasem nie wydaje się zużyta, ale wręcz przeciwnie, często zyskuje szlachetny i szanowany wygląd.

Podłogi drewniane


Na osobną wzmiankę zasługuje sposób układania „francuska choinka”. Parkiet łączy się pod kątem prostym, a deski układa się pod kątem 45 lub 30 stopni. W XVII w. francuscy rzemieślnicy piłowali na miejscu w temu sposób parkiet – taka praca wymagała dużo czasu i cierpliwości, a także wysokich kwalifikacji.

Jak widać wybór różnego rodzaju podłóg jest bardzo szeroki i każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Related Posts